Filtrovanie

Zobraziť všetko
Zobraziť všetko
Zobraziť všetko
Zobraziť všetko
Zobraziť všetko
Tobiáš, syn Tóbiho

Týždňový stredoškolský pobytový tábor organizovaný saleziánmi a mladými zo saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2009 určený pre birmovancov resp. žiakov 9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Otec Tóbi žijúci v exile v Ninive ostáva verný zákonu (prikázaniam Boha) napriek babylonskému zákazu. V mladosti Tóbi zásoboval kráľovský dvor potravinami, získal relatívne veľký majetok a peniaze uložil u svojho známeho. Neskôr upadol do nemilosti a nesmel cestovať. Keď oslepne, nerepce. Poslal svojho syna Tobiáša, aby vybral uložené peniaze. Sprievodcom Tobiáša na ceste je archanjel Rafael. Ten mu pri rieke Tigris nakáže chytiť rybu, vybrať z nej pečeň, srdce a žlč a vziať to so sebou. Cestou sa zastavili u otcovho brata. Otcov brat má dcéru Sáru. Tá je prekliata - každého, kto si ju vezme za ženu, zabije démon Asmodej. Bola už sedemkrát vydatá, ale vždy ešte pred svadobnou nocou ovdovela. Rafael radil Tobiášovi, aby si ju zobral za ženu, lebo je z jeho príbuzenstva a právom mu patrí. Tobiáš si ju vezme a Asmodeja vyženie dymom zo srdca a pečene z ryby. Svadobná hostina trvala dva týždne (vtedy zvykla svadba trvať týždeň). Tobiáš sa nemohol za ten čas vzdialiť z domu svojho svokra, preto prosil Rafaela, aby išiel vyzdvihnúť peniaze. Keď sa vrátili domov, Tobiáš potrel oči otcovi Tóbimu žlčou z ryby a on znovu uvidel. Po smrti rodičov sa Tobiáš presťahoval k svojmu svokrovi do médskych Ekbatanách a dopočul sa radostnú správu o zničení mesta Ninive médskym kráľom Kyaxaresom.

Metodický materiál Tábor

Don Bosco

Týždňový denný prímestský tábor saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2009 určený pre deti 1-9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Cez tábor sme sa venovali životu don Bosca, zakladateľa saleziánov. Osnova jednotlivých dní:
• 1. deň – detstvo. Rodičia roľníci; smrť otca; ťažká práca; stretnutie s don Calossom; nezhody s bratom Antonom.
• 2. deň – mladosť. Sen z deviatich rokov; súťaž s cirkusantom.
• 3. deň – hľadá sa oratko. Stretnutie s Bartolomeom Garellim - začiatok oratória; don Bosco medzi bandami chalanov v Turíne; oratko na rôznych miestach; definitívne miesto oratka - Pinardiho kôlňa.
• 4. deň – oratko a jeho princípy. Vzory svätosti: Dominik Savio, Michal Magone - kráľ veselosti; don Bosco bráni práva detí; revolúcia; pracovné zmluvy pre chlapcov.
• 5. deň – do celého sveta. Atentáty na don Bosca; pes Sivko; založenie saleziánov; vyslanie do misií.
Deti boli rozdelené do kmeňov po ročníkoch nasledovne:
1. kmeň: 1-3. ročník ZŠ;
2. kmeň: 4-6. ročník ZŠ;
3. kmeň: 7-9. ročník ZŠ.

Metodický materiál Tábor

Slovenská dedina

Týždňový stredoškolský pobytový tábor organizovaný saleziánmi a mladými zo saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2010 určený pre birmovancov resp. žiakov 9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Tábor bol zasadený do tradičnej slovenskej dediny v 19. stor. Animátori, odetí v ľudových krojoch z rôznych kútov našej vlasti, privítali účastníkov rýdzo slovenským spôsobom: chlebom a soľou. Mladí, väčšinou mestskí, teenageri vyšli zo svojej komfortnej zóny a vyskúšali si ako sa žilo našim predkom na dedine v tých časoch. Budenie kohútom o 6tej ráno. Na vlastnej koži si vyskúšali typické slovenské remeslá: rezbárstvo, drotárstvo, vyšívanie, výroba medovníkov, tkanie kobercov... nechýbala ani fujara, najunikátnejší hudobný nástroj tej doby. Vrcholom programu bola profesionálna zabíjačka ošípanej, pri ktorej mladí dedinčania asistovali. Keď sa povie slovenské jedlo, tak asi každý si predstaví bryndzové halušky, výroba tejto typickej pochutiny bola tiež súčasťou programu. Tábor vyvrcholil posledným večerom, kedy sa konala ľudová veselica. Chlapci dostali za úlohu pozvať dievča na zábavu, na ktorej si vyskúšali stoličkový, metlový, balónový, klobúkový tanec, vyrábanie chlebov, skákanie cez oheň, výroby omasteného chleba s cibuľou,... V skratke mladí sa cez tábor zoznámili sa s ľudovými zvykmi, pre mnohých doposiaľ neznámych a nepredstaviteľných.

Metodický materiál Tábor

Malý princ

Týždňový denný prímestský tábor saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2010 určený pre deti 1-9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Témou tábora je slávny rozprávkový príbeh Malý princ od Antoineho de Saint-Exupéryho. Kniha rozpráva príbeh pilota, samotného autora, ktorý stroskotá na Sahare a tam sa stretáva s Malým princom, ktorý prišiel z ďalekej planétky. Obraz Malého princa ukazuje spisovateľa ako malé dieťa. To, že sa stretli, ukazuje akýsi kontrast medzi tým, ako sa dieťa zmení na dospelého a ako sa zmení pohľad na svet. V niektorých pasážach sa dokonca akoby prelína rozprávanie Malého princa, respektíve autora. Hovorí sa, že po tejto kniha človek siahne minimálne dvakrát, raz ako dieťa, raz ako dospelý. Dokážeme pomocou Malého princa lepšie pochopiť svet detí? Vďaka pochopeniu detského uvažovania, dospelí budeme môcť lepšie napĺňať Ježišovu výzvu: „Veru, hovorím vám: Ak sa neobrátite a nebudete ako deti, nevojdete do nebeského kráľovstva.“ Mt 18,3
Deti boli rozdelené do kmeňov po ročníkoch nasledovne:
1. kmeň: 1-3. ročník ZŠ;
2. kmeň: 4-5. ročník ZŠ;
3. kmeň: 6-8. ročník ZŠ;
4. kmeň: 9. ročník ZŠ a 1. ročník SŠ.

Metodický materiál Tábor

Prorok Eliáš

Týždňový stredoškolský pobytový tábor organizovaný saleziánmi a mladými zo saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2011 určený pre birmovancov resp. žiakov 9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Témou tábora je príbeh o prorokovi Eliášovi zo Starého zákona. Tu je osnova príbehu:
• Uvedenie do kontextu Izraelského a Júdskeho kráľovstva
• Eliáš pri potoku Karit: Eliáš je v službe Boha, zažíva lásku
• Sarepta: Eliáš odchádza, aby pohanom hlásal Boha = Lásku
• Obeta na Karmeli, Eliáš proti bálovým prorokom
• Útek pred Jezabel – prenasledovanie, znechutenie a samota
• Horeb – v tichu s Bohom sa potvrdzuje kto Eliáš je – úloha
• Nabotova vinica – v službe dobra, zmysel života

Metodický materiál Tábor

Jakub (Izrael) a jeho cesta

Dvojtýždňový denný prímestský tábor saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2011 určený pre deti 1-9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Témou tábora je život Jakuba, syna Izáka, vnuka Abraháma. Počas tábora prechádzame celý Jakubov život:
• Jakubova a Ezauova rodina – (Gn 25, 19-27)
• Predaj prvorodenstva za misu šošovice – (Gn 25, 28-34. 27,1-45)
• Jakubov rebrík, strach a stretnutie s Bohom – (Gn 28, 10-22)
• Jakub u Labana – (Gn 29, 1-28)
• Jakubova práca a bohatstvo – (Gn 30, 25-43)
• Jakubov útek od Labana – (Gn 31)
• Jakub bojuje s Bohom, zmena mena – (Gn 32, 23-33)
• Jakubovo zmierenie s Ezauom – (Gn 33, 1-17)
• Jakubovi synovia Jozef a jeho bratia – (Gn 37, 1-17)
• Jakub v Egypte – (Gn 46, 28-47, 12)
Deti boli rozdelené do kmeňov po ročníkoch nasledovne:
1. kmeň: 1-3. ročník ZŠ;
2. kmeň: 4-5. ročník ZŠ;
3. kmeň: 6-8. ročník ZŠ;
4. kmeň: 9. ročník ZŠ a 1. ročník SŠ.

Metodický materiál Tábor

Rím, prenasledovanie kresťanov

Týždňový stredoškolský pobytový tábor organizovaný saleziánmi a mladými zo saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2012 určený pre birmovancov resp. žiakov 9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Rímska ríša, rok 303, v Ríme došlo k prenasledovaniu kresťanov za vlády cisára Diokleciána. Cisár vydal postupne štyri edikty, ktorými zbavoval kresťanov osobnej slobody, nariadil zničiť kresťanské kostoly, mučením ich nútili vzdať sa svojej viery. Štvrtý edikt, ktorý historici nazývajú krvavý, nariaďoval uctievanie štátnych bohov a obetovať im alebo zomrieť. V niektorých provinciách ríše sa popravy kresťanov vykonávali hromadne, boli miesta, kde bolo popravovaných 10 až 100 kresťanov denne. Cisár Dioklecián vládne tvrdou rukou proti kresťanom. Kresťania vedú statočný odboj, veria, že Diokleciánova vláda sa chýli ku koncu a v blízkej budúcnosti na trón nastúpi cisár, ktorý kresťanstvo povolí ako oficiálne náboženstvo v Ríme... z historického hľadiska vieme, že v roku 313 cisár Konštantín Veľký vydal Milánsky edikt, ktorým skutočne slobodu kresťanov uzákonil.

Metodický materiál Tábor

Madagaskar

Dvojtýždňový denný prímestský tábor saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2012 určený pre deti 1-9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Príbeh o štyroch rozmaznaných zvieratiek zo ZOO v newyorskom Central Parku, ktoré už netúžia po tom, aby sa vrátili do divočiny. Lev Alex je kráľom tejto mestskej džungle a v ZOO je hlavnou atrakciou. Spolu so svojim najlepším priateľom – zebrou Martym, žirafou Melmanom a hrošicou Glóriou žijú po celý svoj život v pokojnom zajatí, kde pravidelne dostávajú chutné krmivo a sú obdivovaní návštevníkmi. Marty však nie je celkom spokojný so svojím osudom. Prežíva svoju „krízu stredného veku“ a zo zvedavosti a za pomoci niekoľkých šikovných tučniakov ujde, aby mohol preskúmať neznámy svet. Nasleduje ho žirafa Melman, Lev Alex a hrošica Glória, ale skôr, ako sa dostanú na slobodu, sú naložení do veľkých drevených debien a nalodení na zámorskú loď plávajúcu do Afriky...
Deti boli rozdelené do kmeňov po ročníkoch nasledovne:
1. kmeň: 1-3. ročník ZŠ;
2. kmeň: 4-6. ročník ZŠ;
3. kmeň: 7-9. ročník ZŠ.

Metodický materiál Tábor

Prorok Ozeáš

Týždňový stredoškolský pobytový tábor organizovaný saleziánmi a mladými zo saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2013 určený pre birmovancov resp. žiakov 9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Ozeáš, syn Bériho, bol prorokom v 8. storočí pred Kristom. Pochádzal z Isacharovho kmeňa. Boh prikázal Ozeášovi, aby si vzal za manželku ženu-cudzoložnicu a Ozeáš si vzal Gomeru, dcéru Diblaima, ktorá mu postupne porodila syna Jizreela, dcéru Lo-ruchamu a syna Lo-ammiho. Hovoril, že ľud zradil svojho Boha a prirovnáva ho k nevernej snúbenici, ktorej ale Boh odpustí a na púšti jej hovorí od srdca k srdcu. Predpovedal, že židia budú dlho bez kráľov, kňazov a prorokov, ale nakoniec sa vrátia k Bohu.

Metodický materiál Tábor

Svätý František z Assisi

Dvojtýždňový denný prímestský tábor saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2013 určený pre deti 1-9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Dedinka Assisi v strede Talianska na prelome 12. a 13. stor. Vtedy tam pôsobil veľký svätec: sv. František z Assisi. Postupne prechádzame život zakladateľa rehole františkánov. 10 táborových dní sme rozdelili na tieto etapy jeho života:
- život v bohatej rodine, bezstarostná mladosť, zábavy,...
- túžba po rytierstve, zajatie, obrátenie
- Božie zjavenie, výzva na opravu Božieho domu
- Františkov príklad inšpiruje druhých, túžba založiť rehoľu
- František u sultána prosí za mier medzi moslimami a kresťanmi
- Sloboda, František: „Čo môžeš urobiť človeku, ktorý nič nemá?“
- Potvrdenie rehole pápežom, prvý Betlehem, prvá krížová cesta
- Františkove stigmy – prvý stigmatizovaný človek v dejinách
- Františkov vzťah k prírode
- Záver života, dnešné posolstvo – pápež František, ekológia, všímanie si chudobných, potreba obnova Cirkvi, veselosť
Deti boli rozdelené do kmeňov po ročníkoch nasledovne:
1. kmeň: 1-3. ročník ZŠ;
2. kmeň: 4-5. ročník ZŠ;
3. kmeň: 6-8. ročník ZŠ;
4. kmeň: 9. ročník ZŠ a 1. ročník SŠ.

Metodický materiál Tábor

Hry o život (Hunger Games)

Týždňový stredoškolský pobytový tábor organizovaný saleziánmi a mladými zo saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2014 určený pre birmovancov resp. žiakov 9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, žijeme v totalitnom štáte Panem rozdelenom na 4 kraje (táborové skupiny), so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Vládca Capitolu vyhlásil Hry o život (Hunger Games) na piatkové poobedie, ktorých sa zúčastnia tzv. „splatcovia“ mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Losovanie prebehne v piatok doobeda. Dovtedy máme čas na príchod do Capitolu a tréning. Ôsmi účastníci Hunger Games budú navzájom bojovať, výherca bude prijatý do Capitolu, čo je najväčšia pocta, akú pre svoj kraj môže získať. Ostatní, nevybraní členovia kraja, budú sponzori svojich „splatcov“ z kraja. Už len počkať na odpoveď na otázku: kto vyhrá v týchto Hunger Games?

Metodický materiál Tábor

Asterix a Obelix

Dvojtýždňový denný prímestský tábor saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2014 určený pre deti 1-9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Náš príbeh začína v Galskej osade ktorá ako jediná stále odoláva rímskym jednotkám a udržiava si svoju nezávislosť voči Rímskej ríši ktorá pomaly ale iste dobíja celý svet. Naša dedinka je rozdelená na 3 mestské časti (1.-3.kmeň) pričom štvrtý kmeň predstavuje Rimanov. V tejto dedinke žijú aj nám všetkým známi Asterix, Obelix, pes Idefix a druid Panoramix, ktorý vie vyrobiť čarovný nápoj ktorý dodá nadľudskú silu a rýchlosť, vďaka čomu dokážeme odolávať Rímskym légiám. Na začiatku sa bránime Rímskym nájazdom vďaka čarovnému nápoju, lenže neskôr nám Rimania unesú Panoramixa. Rimania nás pozývajú na účasť na Olympijských hrách s tým ak sa na nich zúčastníme, tak nám vrátia nášho druida. Na záver hier príde samotná Kleopatra, ktorá Galov pozýva do svojho egyptského kráľovstva. Samozrejme, má nato dobrý dôvod, lebo s Caesarom uzavrela stávku, že Egypťania postavia Caesarovi palác obrovských rozmerov len za 3 dni. S pomocou čarovného nápoja a spolupráce Galov s Egypťanmi by sme to mohli zvládnuť.
Deti boli rozdelené do kmeňov po ročníkoch nasledovne:
1. kmeň: 1-3. ročník ZŠ;
2. kmeň: 4-5. ročník ZŠ;
3. kmeň: 6-8. ročník ZŠ;
4. kmeň: 9. ročník ZŠ a 1. ročník SŠ.

Metodický materiál Tábor

Pán Ježiš

Dvojtýždňový denný prímestský tábor saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2015 určený pre deti 1-9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Palestína v časoch Pána Ježiša. Postupne prechádzame celý život a posolstvo Ježiša Krista:
- narodenie, odkiaľ pochádza
- vytvorenie spoločenstva, povolanie apoštolov
- zmena v živote
- odpustenie a nový život
- posolstvo o Božom kráľovstve
- uzdravenia a pomoc druhým
- ako nasledovať Ježiša
- Ježišova modlitba
- Eucharistia a ukrižovanie
- vzkriesenie a ohlasovanie živého Ježiša
Deti boli rozdelené do kmeňov po ročníkoch nasledovne:
1. kmeň: 1-3. ročník ZŠ;
2. kmeň: 4-5. ročník ZŠ;
3. kmeň: 6-8. ročník ZŠ;
4. kmeň: 9. ročník ZŠ a 1. ročník SŠ.

Metodický materiál Tábor

Divoký západ

Týždňový stredoškolský pobytový tábor organizovaný saleziánmi a mladými zo saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2015 určený pre birmovancov resp. žiakov 9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Divoký západ, 19. stor. Chesley túži byť pištoľníkom. Prisťahoval sa do mesta Cheyenne, kde si našiel v salóne kamarátov. Jedného dňa zaútočili Daltonovci a Chesley hrdinsky obránil mesto. K jeho snu to však nestačilo, preto keď sa jedného dňa dozvedá, že tri zločinecké bandy chystajú útok na Tombstone Fort, tak neváha a pridáva sa k obrane. Cestou však naďabí na veľa nebezpečenstiev a taktiež spozná pištoľníčku Lillian Smith – svoju budúcu lásku. Pevnosť sa s Božou pomocou podarí obrániť a Chesley sa vo veľkom vracia späť do Cheyenne. Stáva sa šerifom, je známy a splnil si svoj sen. Ako šerif sa zaviazal presadzovať správne hodnoty.

Metodický materiál Tábor

Doba ľadová

Dvojtýždňový denný prímestský tábor saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2016 určený pre deti 1-9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Pred 20-tisíc rokmi, v prehistorickom svete, keď mrzne až praští, začína sa príbeh o migrácii. Zoznámte sa s našimi zvieracími hrdinami, ktorých tváre sú vyložene ľadové – mamut Mannny, tiger Diego a leňochod Sid – nájdu ľudské mláďa, milučkého človiečika a rozhodnú sa, že drobčeka vrátia rodičom. Počas dobrodružnej cesty majú zvieratá kopu starostí ako sa uživiť. Ale Diego svojim druhom nepovedal úplne všetko. Ľudského mláďaťa sa chce zmocniť Soto, vodca svorky šabľozubých tigrov, a tým sa pomstiť otcovi mláďaťa... Deti boli rozdelené do kmeňov po ročníkoch nasledovne:
1. kmeň: 1-3. ročník ZŠ;
2. kmeň: 4-5. ročník ZŠ;
3. kmeň: 6-8. ročník ZŠ;
4. kmeň: 9. ročník ZŠ a 1. ročník SŠ.

Metodický materiál Tábor

Kolonizácia sveta

Týždňový stredoškolský pobytový tábor organizovaný saleziánmi a mladými zo saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2016 určený pre birmovancov resp. žiakov 9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Stredná Amerika, 16. stor. Pôvodní obyvatelia terajšej strednej Ameriky – domorodci/indiáni si nažívajú v mieri vo svojej krajine. Majú pôvod v štyroch starých domorodých kmeňov, ktoré medzi sebou žijú v mieri, aj keď sa líšia kultúrne, či zameraním. Ich spoločným znakom je mierumilovné nažívanie v divočine, láska k prírode, jazda na koni a duchovný rozmer – veria, že beh sveta a prírodu riadi Veľký duch, ktorého si uctievajú obetami prostredníctvom šamanov. Vtom do ich krajiny pripláva neznámy objekt spoza horizontu – loď s Európanmi. Títo ľudia sú uveličení z nového sveta a zvláštnych ľudí, pretože také niečo vidia po prvýkrát. Pozorujú ich návyky a život, pričom zisťujú, že sú v pokroku omnoho viac pred nimi. Prinášajú do týchto kútov sveta Evanjelium, krstia domorodcov a poúčajú ich o mnohých technických ale i rôznych iných výdobytkoch. Z Európy však prinášajú aj svoje mocenské záujmy a túžbu po bohatstve, ktoré im vidina prírodných zdrojov nového sveta prináša. Postupne preberajú slovo v krajine pod zámienkou pokroku a pretláčajú svoje záujmy do popredia, čo vrcholí v až neľudské správanie a zotročovanie pôvodných obyvateľov. Tí však nezostávajú v pasivite a tajnými dohodami a stretávaním sa vymýšľajú plán na oslobodenie sa z krutej tyranie. Výsledkom je nápad na vytvorenie republiky, ktorý prinášajú kolonizátorskí kňazi sympatizujúci s domorodcami a ceniaci si ich ľudskej hodnoty. Spoločnými silami sa postarajú o prevrat a nastolia republiku, ktorá je skutočným skĺbením pokroku Európanov a hodnôt pôvodného obyvateľstva.

Metodický materiál Tábor

Titus Zeman

Dvojtýždňový denný prímestský tábor saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2017 určený pre deti 1-9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. V januári roku 1915, na začiatku 1. sv. vojny, sa vo Vajnoroch narodil Titus Zeman. Počas tábora prechádzame celý život tohto saleziána. Najprv dospievanie v rodine, štúdium v Šaštíne a na iných miestach, vyjadrenie túžby po kňazstve. Titusova túžba byť kňazom sa naplnila v Turíne v júni 1940. Po skončení štúdia sa vrátil na Slovensko, aby šíril Božie slovo a venoval sa mládeži, ako si to v mladosti zaumienil. V rokoch 1941-1943 pôsobil v saleziánskom oratóriu v Bratislave na Miletičovej ulici. Po 2. sv. vojne na našom území mali najsilnejšie slovo komunisti, čo vyústilo do barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950. Štátna moc obsadila kláštory a presunula rehoľníkov do sústreďovacích táborov. Don Titusa nedostali vďaka Božej prozreteľnosti, lebo bol na fare v Šenkviciach. Chcel svojim bratom pomôcť. V lete 2. júla 1950 navštívil dona Titusa v Šenkviciach don Ernest Macák a navrhol mu, aby odvádzal nedoštudovaných bohoslovcov a mladých spolubratov do zahraničia. Tak sa začali Titusove výpravy spolubratov do zahraničia... prvé prechody boli úspešné, lenže po istom čase ich chytili. Tam začala pre Titusa, podľa jeho slov, pravá Krížová cesta: vypočúvanie, väzenie, mučenie tyranským spôsobom,... vytrval, všetko utrpenie obetoval za nové kňazské a rehoľné povolania. Stal sa svätcom a mučeníkom za duchovné povolania.
Deti boli rozdelené do kmeňov po ročníkoch nasledovne:
1. kmeň: 1-3. ročník ZŠ;
2. kmeň: 4-5. ročník ZŠ;
3. kmeň: 6-8. ročník ZŠ;
4. kmeň: 9. ročník ZŠ a 1. ročník SŠ.

Metodický materiál Tábor

Mojžiš, vyslobodenie Izraelitov

Týždňový stredoškolský pobytový tábor organizovaný saleziánmi a mladými zo saleziánskeho strediska na Miletičovej ulici v Bratislave z roku 2017 určený pre birmovancov resp. žiakov 9. ročníka ZŠ a 1. ročníka SŠ. Sme viac ako 1000 rokov pred Kristom. Hebreji sú v egyptskom otroctve pod nadvládou faraóna. Po rieke Níl pláva košík s malým chlapcom, vytiahne ho faraónova dcéra a prijala ho za svojho... Mojžiš žil na faraónovom dvore. Dospelý Mojžiš raz v jednom spore hájil jedného hebrejského otroka a pritom zabil faraónovho služobníka. Faraón vyhlásil nad Mojžišom trest smrti a Mojžiš musel utiecť. Boh videl biedu svojho ľudu a povolal si práve Mojžiša na vyslobodenie vyvoleného národa z otroctva. Mojžiš najprv odmieta Božiu vôľu. Napriek tomu Boh si ho vyvolil pre jeho pokorné srdce. Boh posiela Mojžiša za faraónom, aby prepustil jeho ľud. Lenže faraónovo srdce je zatvrdené (opak Mojžiša) a odmieta. Boh posiela na faraóna 10 egyptských rán, po ktorých nakoniec prepustí Izraelitov. Mojžiš ich vedie cez Červené more do púšte, ide na vrch Sinaj po Božie Desatoro, medzitým si židia urobia zlaté teľa ako ich záchrancu... Nasleduje vojna Izraelitov s Amalekom, 40-ročné putovanie púšťou, kde ich Pán živí mannou, prepelicami a vodou. Cieľom putovania je Zasľúbená Zem, oslobodenie z otroctva a dôveru v Boha. Lenže Izraeliti reptali na Pána, ktorý na nich poslal jedovaté hady a mnoho z nich zomrelo. Mojžiš na Pánov príkaz vyzdihol medeného hada na záchranu. Komu sa podarí dosiahnuť Zasľúbenú Zem?

Metodický materiál Tábor