Saleziánska misia medzi Rómami

salezianska misia medzi romami titulna strana
0,0

Saleziánska misia medzi Rómami

Zverejnil/a: Jano Mihálik, 12. 12. 2023
Posledná úprava: 12. 12. 2023

Za vznikom Štandardov pre saleziánsku pastoráciu Rómov bola snaha poskytnúť vzdelávanie a podporu saleziánom a saleziánkam, ktoré vstupujú do saleziánskej misie medzi Rómami v dielach na Slovensku. Pri úvahách o obsahu vzdelávania sa otvorili viaceré otázky. K čomu týchto bratov a sestry chceme viesť? Aké požiadavky na nich kladie prostredie, do ktorého vstupujú? Čo od nich očakávame z hľadiska ich pôsobenia? Odpovede sme sa pokúsili nájsť v diskusii s tými, ktorí sú už v tejto oblasti aktívni. Pomenovali sme skúsenosti a hľadali spôsob, ako ich hutne zachytiť.

Štandardy pre saleziánsku pastoráciu Rómov na Slovensku nie sú normatívnym právnickým dokumentom. Z mnohoročnej pastoračnej skúsenosti destilujú podstatné ponaučenia a vykresľujú ich ako vzťažný rámec, ktorý treba prispôsobiť konkrétnym miestnym podmienkam. Sú odrazovým mostíkom pre uvažovanie a zároveň sú ideálom, ku ktorému sa v praxi snažíme priblížiť.

Saleziánske poslanie a genéza pôsobenia medzi Rómami na Slovensku nás vedú k práci s časťou rómskej populácie, ktorú sociologicky možno označiť ako sociálne vylúčených, marginalizovaných Rómov. Zvyčajne ide o tých najchudobnejších. Štandardy preto treba čítať v tejto perspektíve – platí to, aj keď vždy nezdôrazňujeme, že máme na mysli práve tú časť rómskej populácie, ktorá tvorí prirodzenú cieľovú skupinu saleziánov.

Prílohy

Autori

Nenašli sa priradení autori

Zatriedenie

Cieľová skupina

Referenčné obdobie

2015

Geografická oblasť

Slovensko

Zameranie

Pastorácia mládeže, Organizácia / organizovanie

Pre typy diel

Misie, Sociálne dielo

Hodnotenie

0,0
0,0 z 5 ☆ (podľa 0 hodnotení)
5 ☆0%
4 ☆0%
3 ☆0%
2 ☆0%
1 ☆0%

Zatiaľ neboli odoslané žiadne hodnotenia. Ponúknite prvé!